Loodustooted ja mineraalained spordis

Spordis heade tulemuste saavutamiseks ei aita ainult õigesti ülesehitatud treeningust, sama oluline on sportlase organismi tundmine ja õige koormusjärgne taastumine.

Käesolev artikkel keskenduki just lihtsate taastumisvahendite tutvustamisele, küll peab aga alustamisel kindlasti tegema koostööd oma arsti ja treeneriga ning jälgima nende täpseid soovitusi. Vale aine kasutamisel võime tervisele liiga teha, samuti ei tarvitse see kehalisele võimekusele mõjuda. Toidulisandid kujutavad endast enamasti erinevate ainete kompleksi, kuid igal sportlasel on oma nõrgad ja tugevamad küljed.

Adaptogeenid – tõstavad töövõimet ja kiirendavad taastumist

Adaptogeenid kujutavad endast looduslikke aineid, mis saadakse enamasti ravimtaimedest (ka loomsetest organitest). Adaptogeenid ei muuda organismi normaalset talitlust, küll aga suurendavad oluliselt kehalist ja vaimset võimekust. Kõik adaptogeenid arendavad organismi funktsionaalseid võimeid ja suurendavad kohanemisvõimet keerulistes tingimustes. Spordis aitavad nad kehalisi koormusi paremini taluda, kiirendavad taastumist, tõstavad organismi taluvusvõimet erinevate keskkonnatingimuste korral (kuum, külm, janu, nälg, psüühiline stress jm).

Suurendades energiaressursside kasutamist ja tõkestades teiselt poolt raku energiatootmist pärssivate ühendite teket, aitavad adaptogeenid suurendada treeningkoormust ja loovad eeldused edukamaks võistlemiseks. Adaptogeenide peamine toime on toniseeriv mõju kesknärvisüsteemile, selle kaudu ka teistele süsteemidele, organitele ja kudedele. Seetõttu aitavad nad suurendada treeningkoormuste mahtu ja intensiivsust, tõstavad organismi toonust ja töövõimet.

Füsioloogiliselt avaldub adaptogeenide toime ka nägemisele, kuulmisele, tasakaaluaparaadile, südame-vereringele, immuunsüsteemile, samuti stressi vastu. Adaptogeenidel on organismile suhteliselt erinev toime, just seetõttu soovitatakse neid omavahel kombineerida ja kasutada sageli vaheldumisi. Üldine soovitus on kasutada just päeva esimesel poolel, sest enamasti on adaptogeenid erutava toimega. Hooajaks valmistudes soovitatakse adaptogeene kasutada ettevalmistusperioodil enamikul spordialadel.

Leuzea (ehk maralijuur)

Taimse päritoluga, kasvab näiteks Siberi lõunapiirkonnas, Bulgaarias, Kazahstani idaosas. Leuzeal on tugev stimuleeriv ja toniseeriv efekt. Leuzea aitab tugevdada valgusünteesi, mis omakorda mõjub hästi maksa seisundile. Ta tõstab oluliselt väsinud skeletilihaste töövõimet, samuti suurendab sportlasele oluliste glükogeeni ja kreatiinfosfaadi hulka organismis.

Teadusuuringutes on leitud ka positiivne toime erinevate keskkonnatingimuste korral, maralijuur tugevdab närvisüsteemi, parandab aju tööd, tõstab madalat vererõhku ja tugevdab neerusid. Olles anaboolse toimega, aitab suurendada lihasjõudu ja on leidnud soovitust kasutamiseks eeskätt kiirusjõu aladel.

Leuzea ekstrakti (piirituslahus suhtes 1:1) soovitatakse kasutada 20 – 30 tilka 1 – 2 korda päevas. Vastunäidustatud liigerutuvuse korral. Õhtupoolikul kasutades võib esile kutsuda unehäireid.

Ekdisten

Sisaldab 0,005 g leuzea aktiivaineid. Ekdisten on organismile toniseeriva ja anaboolse toimega. Vaatamata heale anaboolsele toimele ei sisalda aine aga testosterooni ega teisi anaboolseid steroide, mis kuuluvad dopingu nimekirja.

Teadusuuringutes pole täheldatud isegi 3 – 4 nädala jooksul suhteliselt suurte annuste kasutamisel häireid vere hormoonide sisalduses, samuti kahjulikku mõju maksale.

Aeroobse iseloomuga ettevalmistusperioodil soovitatakse võtta 2 tabletti (0,01 g) ekdisteni 3 korda päevas peale sööki. Intensiivsel jõutreeningul võib kasutada kuni 9 tabletti päevas (3 tbl 3 korda päevas). Kuur on tavaliselt 18 – 20 päeva.

Žen-žen

Žen-žen kasvab Kaug–Idas, on stimuleeriva toimega kesknärvisüsteemile, tugevdab südant, kaitseb stressi eest, suurendab vaimset ja kehalist töövõimet. Reguleerib endokriinnäärmete tööd, aitab alandada vere kolesteriinisisaldust. Kasutatakse spordis töövõime tõstmiseks, samuti organismi kohanemisvõime suurendamiseks kestvatele kehalistele ja psüühilisele koormusele. Mõjub soodsalt erinevates kliima- ja ajavööndites.

Žen-ženi kasutamine on aga vastunäidustatud kõrge erutuvuse, unehäirete, ägedate nakkushaiguste, kõrge vererõhu korral. Toodetakse erinevate toimeainetega, soovitatakse kasutada 2 kapslit hommikusöögi ajal või 1 kapsel hommikusöögi ja lõunasöögi ajal. Kuur 1 – 2 kuud. Tinktuurina (1:10, lahustatuna 70% piirituses) aga enne sööki 15 – 25 tilka 3 korda päevas. Tableti vormis (Gerimax) 1 tablett päevas, kuur 10 – 14 päeva. Kõige efektiivsemalt mõjub sügisel ja talvel.

Rodiola ehk kuldjuure ekstrakt

Kuldjuure ekstraktil on tugev toime skeletilihastele, samuti aitab tugevdada südamelihase kontraktsiooni. Aitab oluliselt tugevdada organismi energeetikat, suurenevad raku jõujaamad ehk mitokondrid, samuti glükogeeni sisaldus lihastes ja maksas.

Lisaks lihasjõu suurendamisele on kuldjuurel ka lihaseid lõõgastav toime, seega lihaste töövõime taastub kiiremini. Kuldjuureravimid pidurdavad kolesterooli teket, suurendavad vaimset ja kehalist töövõimet, aitavad säilitada organismi jõuvarusid, suurendavad organismi vastupanuvõimet äärmuslikes tingimustes. Rodioolat loetakse üheks kõige tugevama mõjuga adaptogeeniks.

Kuldjuure ekstrakti soovitatakse võtta 5 – 10 tilka 2 – 3 korda päevas 15 – 30min enne sööki. Kuur 10 – 20 päeva.

Araalia

Araaliataimel on toonust tõstev, põletikuvastane, vererõhku alandav, vere suhkrusisaldust langetav toime. Aitab tõsta organismi vastupanuvõimet äärmuslikes olukordades, suurendab vaimset ja kehalist võimekust, pärsib kolesterooli teket. Võrreldes teiste adaptogeenidega on araalial kõige tugevam vere suhkrusisaldust langetav mõju, see kutsub aga sageli esile söögiisu suurenemise.

Tinktuuri võetakse aktiviseerival eesmärgil 6 – 15 tilka, pidurdav annus on 2 – 6 tilka. 1 kord hommikul tühja kõhuga.

Eleuterokokk (eleuterococcus senticosus)

Kasvab Hiinas, Koreas, Jaapanis ja Amuuri taigas. Tal on üldtugevdav, põletikuvastane, diabeedivastane ning vererõhku langetav toime. Suurendab rakumembraanide vastuvõtuvõimet glükoosile, pidurdab C–vitamiini organismist eritumist. Eleuterokokk aitab tõsta organismi töövõimet, vähendab unisust, normaliseerib vererõhku, alandab veresuhkrut.

Kasutatakse termoregulatsiooni parandamiseks, rasvhapete oksüdatsioonivõime tõstmiseks, külmetushaiguste ennetamiseks, nägemisvõime teravdamiseks, spordis ületreeningu korral. Sportlastel aitab suurendada vastupidavust, vähendab väsimust, vanematel inimestel parandab veresoonkonna tegevust.

Võetakse 20 – 30 tilka 30 min enne sööki, kuuri pikkuseks on 25 – 30 päeva. Vastunäidustatud on palaviku, ägedate nakkushaiguste, südameinfarkti, vererõhu kriisi korral. Üleannustamisel võib tekkida unetus, liigne erutuvus, kõrge vererõhk.

Sidrunväändik (ehk skizandra)

Kasvab Hiinas, Jaapanis, Põhja-Koreas, kultuurtaimena ka Eestis. Võrreldes teiste adaptogeenidega stimuleerib erutusprotsesse kesknärvisüsteemis. Tema stimuleeriv toime ei jää eriti alla psühhomotoorsete stimulaatoritele, viimased kuuluvad aga dopingu nimekirja. Sidrunväändiku viljad on rikkad C-vitamiini poolest (140 – 230 mg kuivaines). Askorbiinhappe sisalduse poolest ületab ta näiteks õuna 10 – 15 korda. Viljaliha sisaldab kuni 18% erinevaid happeid (kõige rohkem sidrunhapet, vähem viin- ja õunhapet). Sidrunväändiku viljade koostises on avastatud uus kõrgelt aktiivne aine – shisandriin.

Selle aine bioloogilise aktiivsuse uurimine näitas, et shisandriin stimuleerib südametegevust ja hingamist. Oma toniseerivate omaduste poolest ei jää hiina sidrunväändik palju alla žen-šennile. Joogid, mis on valmistatud sidrunväändikust, alandavad väsimust, unisust, suurendavad töövõimet, teravdavad nägemist. Sidrunväändik ergutab hingamisteid, südant ja veresoonkonda, suurendab organismi vastupanuvõimet, pärsib kolesterooli imendumist. Suurendab oluliselt vaimset ja kehalist töövõimet, just oma stimuleeriva toime tõttu kasutatakse teda spordis võistlusperioodil.

Skizandra tinktuuri võetakse 20 – 30 tilka 2 – 3 korda päevas enne sööki või 4 tundi peale sööki. Soovitav on kasutada peamiselt hommikul ja päeva esimesel poolel. Kuuri pikkuseks on 3 – 4 nädalat. Ühekordne sissevõtmine tulemusi ei anna.

Leveton

Õietolmust, leuzeast, askorbiinhappest, propolisest, alfa-tokoferoolist koosnev preparaat töötati välja 1993. a. Kasutatakse peamiselt vastupidavusaladel (kergejõustik, ujumine, sõudmine, jalgrattasport jt). Aitab suurendada kehalist töövõimet, vastupidavust, immuunsust, on kergelt ka anaboolse toimega, aitab vähendada võistluseelset stressi, normaliseerib ainevahetust, parandab mäluomadusi.

Kasutatakse 2 tabletti 3 korda päevas, kuur 20 – 25 päeva. Leveton on spordis kasutusel nii enne võistlusi kui intensiivsel treeningperioodil, kasutatakse ka koos teiste vahenditega.

Adapton

Töötati välja 1997. a., loetakse täna üheks kõige tugevama toimega adaptogeenide kompleksiks. Sisaldab õietolmu, rodioolat, hiina sidrunväändikku, alfa-tokoferooli, askorbiinhapet, kaltsiumi, talki, fruktoosi. Kasutatakse paljudel spordialadel.

Tõstab kehalist töövõimet, aitab kohaneda kliima ja ajavöönditega, tugevdab immuunsust, ennetab haiguste teket, normaliseerib ainevahetust. Peale haigestumist kasutatakse koos teiste adaptogeenidega – näiteks eltoni ja levetoniga, et organism kiiremini taastuks.

Võetakse 2 tabletti 3 korda päevas, kuur 20 – 25 päeva.

Mineraalained – spordis väga olulised

Järgnevalt lühidalt mõnedest mineraalainetest, mis spordiga tegelejal väga olulised. Küll peaks sportlane regulaarselt oma mineraalainete sisaldust veres kontrollima. Kui mõnede ainete sisaldus on madal, ei tarvitse me seda ise esialgu tunnetada, küll hakkavad tasapisi langema koormuse taluvuse võime, kehaline võimekus ja lõpuks ka sportlikud tulemused.

Magneesium – üks tähtsamaid mineraalaineid sportlasel

Magneesium on organismis oluline ligi 300 erinevas funktsioonis. Me kaotame organismist regulaarselt mineraalaineid higistamisega, uriiniga, süljega, seepärast peame neid aineid ka regulaarselt tagasi saama. Just magneesium on üks tähtsamaid mineraalaineid, mis on just regulaarselt spordiga tegelejale ülimalt oluline. Väga suur tähtsus on magneesiumil organismi energiavahetuses, ta on oluline lüli lihastegevuses. Sama oluline on magneesiumi tähtsus südamele. Teiselt poolt on magneesiumil tihe koostöö kaltsiumiga. Kui organismis on magneesiumi vähe, suureneb lihastes kaltsiumi sisaldus ja tulemuseks lihaskrambid. Samuti on magneesium oluline organismi verevarustuses.

Kuna spordiga tegelemisel on kõik eeltoodud funktsioonid olulised, on sportlastel väga tähtis teada oma vere magneesiumisisaldust. Ühelt poolt peaks tervislik toit küll meie organismi optimaalse magneesiumisisalduse tagama, kuid just tugevate kehaliste koormuste korral sageli nii ei ole. Sportlased kaotavad palju magneesiumi higistamisega, eriti veel kuumas kliimas. Jooksmisel tunneme järsku säärelihases krampi ja ei oska seda põhjendada. Põhjus on lihtne, sportlane vajab enam magneesiumi.

Kuid magneesiumivaegusele võivad viia ka tugev stress, mõned haigused, regulaarne alkoholi tarbimine, erinevad dieedid, mõned ravimid (kõhulahtistid, diureetikumid).

Järgnevalt mõned magneesiumivaeguse tunnused:

  • – lihased – lihaskrambid seljas, õlavöötmes, turjas, jalasäärtel, varvastel,
  • – südame piirkond – valu, südame kloppimine, rõhumistunne,
  • – peavalu, pearinglemine, migreen, hirmutunne, psüühilised tundlikkushäired,
  • hingeldus, mäluhäired,
  • – seedesüsteem – iiveldus, kõhulahtisus, mao- ja soolekrambid jm.

Paljud enamlevinud toiduained – vorst, liha, rasv, suhkur – ei sisalda magneesiumi. Köögivili sisaldab magneesiumi küllaldaselt, kuid peale toiduvalmistamist enam mitte. Seepärast ongi regulaarselt spordiga tegelejatel sageli oluline magneesiumi täiendav manustamine, olgu siis toidulisandi või ravimpreparaadi kujul.

Naistel soovitatakse magneesiumi päevaseks annuseks 300 mg, meestel 350 mg. Sporditeadlased soovitavad regulaarselt spordiga tegelejatele ka suuremaid annuseid. Eriti tõhus abi töövõimele on magneesiumil vastupidavusalade puhul. Spordiga tegelemisel kutsuvad täiendava magneesiumivajaduse esile:

  • – koormuse suur maht ja intensiivsus,
  • – ületreening,
  • – ebasoodsad klimaatilised tingimused,
  • – ajavööndi muutused,
  • – magneesiumivaegus suurest higistamisest,
  • – toidu vähene magneesiumisisaldus,
  • – magneesiumi halb imendumine – toit liialt rasvane ja valgurikas.

Euroopas on väga levinud firma Wörwag Pharma poolt toodetav Magnerot. Lisaks magneesiumile sisaldab see aine ka oroothapet, mis suurendab oluliselt magneesiumi imendumist organismis. Samuti suurendab oroothape südamelihase rakkude energiasisaldust, aidates enam kohaneda nii suure kehalise koormusega kui stressiga. Keharakkudes on magneesium tihedalt seotud energiaallika ATP–ga (ehk adenosiintrifosfaadiga), oroothape aitab aga just ATP sisaldust rakkudes suurendada.

Lisaks on magneesiumorotaadil hea toime veresoonte lubjastumise ennetamisel. Levinud ja populaarne magneesiumi ühend on MagneB6, mis koosneb magneesiumist ja vitamiinist B6. Magneesiumile lisatud B-rühma vitamiin aitab kaasa magneesiumi paremale imendumisele seedesüsteemis, aitab magneesiumi transportimisel raku sees, parandab rakukesta läbilaskevõimet ehk kokkuvõttes aitab ära hoida magneesiumi defitsiiti.

Magneesiumi defitsiidi korral soovitatakse kasutada 2 tabletti 2 – 3 korda päevas, kindlasti juua peale vedelikku. Arvestada tuleb kindlasti sellega, et kaltsiumi soolad ja fosfaadid pärsivad magneesiumi imendumist.

Kaalium – spordis väga oluline

Kaaliumi mõju organismis on suhteliselt lai – südame töö, närviimpulsside ülekanne, lihaskontraktsioon, neerude eritusfunktsioon jm. Kaaliumivaegus avaldub peamiselt närvi-lihasaparaadi ja südame-vereringe süsteemi talitluses – koordinatsiooni häirumine, lihasvärinad, EKG muutused jm. Põhjusteks võivad olla – suur vedelikukaotus, stress, mõnede ravimite kasutamine (diureetikumid, kortikosteroidid jm).

Samas on kaaliumi vaegust raske avastada, sest vere kaaliumisisaldus ei iseloomusta täpselt tema sisaldust organismis. Isegi tugeva vaeguse korral võib veresisaldus veel normis olla. Kui kaaliumisisaldus veres on 4 mekv/l piires, on kahtlus defitsiidile, alla 3,8 mekv/l aga viitab juba kaaliumivaegusele. Spordiga tegelemisel tuleb sellega kindlasti arvestada.

Kaaliumi sisaldavad ravimid – kaaliumkloriid, panangin – on olulise tähtsusega südamelihase düstroofia ennetamisel ja ravil, mis sageli tekib just kroonilise kehalise ülepingutuse korral. Panangin sisaldab kaaliumi ja magneesiumiühendeid ning aitab parandada südamelihase ainevahetust.

Kui organismis on kaaliumi sisaldus kõrge, ei tohi panangini tarvitada. Kuna kaaliumiravimid mõjutavad südamesisest elektrijuhtivust, tuleb doseerimisel kindlasti ettevaatlik olla. Seepärast soovitatakse kuuri pikkuseks mitte üle 2 – 3 nädala, seejärel paus. Panangini kasutamisel tuleb kindlasti konsulteerida arstiga.

Riboksiin

Riboksiin on kergelt anaboolse toimega, aidates tugevdada organismi energiavarusid. Tugev toime on riboksiinil ka südamele, tugevdades südame kontraktsioonivõimet ja kiirendades lõdvestumist. See omakorda põhjustab südame minutimahu tõusu, mis aitab parandada verevarustust kudedes. Tõhus kasutamiseks tugeval kehalisel koormusel, kuid ka teatud südamehaiguste ravis. Keemilise koostise tõttu loetakse just riboksiini üheks kõige tõhusamaks intensiivsete koormuste järgseks taastumisvahendiks. Samuti aitab ravida ja tugevdada südant ülekoormuse puhul.

Soovitatakse kasutada 2 – 3 tabletti päevas, 2 – 3 päeva pärast võin annust suurendada. Maksimaalne efekt avaldub 2. nädala lõpuks, kuuri lõpetamisel langeb efekt juba 3 – 4 päevaga. Riboksiini anaboolne toime avaldub eriti kasutades koos kaaliumorotaadiga – kehakaalul kuni 70kg – 0,4 g päevas, üle 70kg – 0,6 g päevas (ehk 1 tablett 3 korda päevas).

Kaaliumorotaat

Kujutab enesest oroothappe kaaliumisoola, olles keemiliselt pürimidiinaminohapete eellaseks, millest omakorda toodetakse nukleiinhappeid. Seega on kaaliumorotaat seotud valguainevahetusega, tal on organismile anaboolne toime, samuti aitab stimuleerida vereloomet. Mõlemad funktsioonid on kehalisel koormusel väga olulised. Kui kasutada samaegselt koos riboksiiniga (inosiiniga), avaldub tugevam mõju südamele. Samuti aitab kaalimorotaat kiiremini kohaneda nii kõrgmäestikuga kui ajavahe muutustega.

Kasutatakse annustes 0,25 – 0,5 grammi 2 – 3 korda päevas, kuuri pikkuseks soovitatakse 15 – 30 päeva. Vastavalt kehakaalule antakse järgmised soovitused – 1 g päevas kehakaalul kuni 70 kg, 1,5 g – kuni 100 kg, 2 g – üle 100 kg. Tablette tuleks manustada 1 tund enne sööki või 4 tundi pärast sööki. Kaaliumorotaati ei soovitata maksakahjustuste korral, samuti ei aita ta kaaliumivaeguse korral, olles valdavalt anaboolse toimega.

Raud – eriti oluline naistel ja vastupidavusaladel

Tähtsus spordis on suur. Raud osaleb organismi paljudes funktsioonides, mis on seotud kehalise pingutusega. Organismi rauavajadus kasvab eriti vastupidavusaladel, kus võib sageli esineda ka rauavaegust ja aneemiat. Sageli on sportlike tulemuste languse põhjuseks (eriti naistel) just organismi madal rauasisaldus. Organismi rauavarudest 2/3 osa asub hemoglobiinis, müoglobiinis, fermentides ja transferriinis.

Raud on tähtis organismi ainevahetuses. Spordis on raua tähtsus eeskätt organismi varustamisel hapnikuga.

Rauavaegusaneemia – hemoglobiin meestel alla 130, naistel alla 120 (110) g/l,

iseloomulik kahvatu nahk, väsimus, termoregulatsioonihäired. Rauavaegus tekib eriti naistel seoses menstruatsiooniga. Rauavaegus on organismi poolt veel kompenseeritav, kui ferritiini tase on küll langenud alla 20 ng/ml, kuid teised verenäitajad (transferriin, vere rauasisaldus) on veel normis. Kui aga lisaks madalale ferritiinile on langenud ka vere rauasisaldus ja transferriini tase (alla 16%), tuleb pöörduda arsti poole ja kasutada rauapreparaate.

Rauavaegus on sportlaste hulgas paraku levinud, uuringutes on leitud isegi 30 – 50%, eelkõige vastupidavusaladega tegelevatel naissportlastel.Rauavaeguse oht on alati suur taimetoitlastest spordiga tegelejatel, nii ei saa organism vajalikus koguses rauda toiduga. Sportlased kaotavad rauda uriiniga, higistamisega ja süljega enam kui mittesportlased.

Oluline on regulaarselt vere rauasisaldust kontrollida

Rauakaotus sõltub seega soost ja treenitusseisundist. Kui just naissoost sportlasel esineb töövõime langus, mõelda alati vereanaüüsi tegemisele (kindlasti ferritiin). Tippsportlase ferritiini tase veres peaks olema kindlasti üle 50 – 60ng/ml. Ferritiini määramine on ka spordis olulise tähtsusega, eeskätt muidugi vastupidavusaladel. Sama tähtis on regulaarselt määrata ferritiini tase teistelgi suure treeningmahuga spordialadel, sest kõrge aeroobne töövõime on hea sportliku tulemuse aluseks paljudel spordialadel. Vere ferritiini sisalduse järgi saab sportlane otsustada, kas vajab täiendavat raua manustamist. Teadusuuringutes on leitud, et organismi madala rauasisalduse korral langeb oluliselt maksimaalne hapnikutarbimine, et teiste sõnadega kehaline töövõime.

Normaalne vere ferritiinisisaldus on:

  • • mehed 30 – 400 ng/ml,
  • • naised 23 – 150 ng/ml,
  • • ferritiin veres alla 20 ng/ml – vajalik kindlasti kliiniline uuring ja täiendavad analüüsid,
  • • ferritiin veres 20 – 40 ng/ml – teha kordusuuring 3 – 4 kuu pärast,
  • • ferritiin veres üle 40 ng/ml – kui hemoglobiin langenud alla normi, teha kindlasti läbi arstlik uuring.

Tippsportlase ferritiini veresisalduse hinnanguskaala 

  • <12 ng/ml – rauadepoode kurnatus, suur oht rauavaegusaneemia tekkeks,
  • 12 – 25 ng/ml – rauavarude vähenemine organismis,
  • <30 ng/ml – organismi rauaga varustamine ebapiisav,
  • 35 ng/ml – meestel – alumine normiväärtus,
  • 23 ng/ml – naistel – alumine normiväärtus.

Tippsportlastel peaks keskmine ferritiini tase veres olema 40 – 90 ng/ml vahemikus, tiitlivõistluste medaliomanikel on leitud väärtused 150 – 200 ng/ml piires, vastupidavusaladel veelgi kõrgemad. Organismi rauavajadus – noorukid ja naised 15 mg, mehed 10 mg, sportlastel kuni 18 mg.

Hea toimega rauda sisaldav toidulisand on Floradix, mis aitab ära hoida rauavaeguse organismis. Toidulisandis olevad puuviljamahlad annavad lisaks hea maitse. Annuseks on 10 ml (ehk ½ mõõtkorgitäit 2 korda päevas, hommikul ja õhtul enne sööki.

Tothema on uuema aja toode, mis sisaldab lisaks rauale ka mangaani ja vaske. Spordis kasutatakse Tothemat, kui kehalisel koormusel on suur rauavajadus, toidu vähese rauasisalduse korral, tugeval rauakaotusel treeningutel ja võistlustel, rauavaegusaneemia ennetamiseks ja raviks. Ravimit võetakse soovitavalt tühja kõhuga, ampulli sisu lahjendatakse vedelikus (mitte alkoholis).

Ennetaval eesmärgil on annuseks 50 mg rauda päevas, kuur on 1 – 3 kuud. Aneemia raviks on annus oluliselt suurem, 100 – 200 mg päevas. Küll pärsib raua imendumist liigne tee joomine. Täpse annuse määrab alati arst, üledoos võib raua puhul tervisele väga ohtlik olla. Soovitatakse kasutada erinevatel spordialadel hooaja alguse ettevalmistusperioodil.

Mõned looduslikud ained ja nende derivaadid

L -karnitiin

Looduslik aine, sarnane B-rühma vitamiinidele. Organismis on karnitiini peamiselt südamelihases ja skeletilihastes. Osaleb aktiivselt ainevahetuses, aidates viia rasvhapped läbi membraani raku nn jõujaamadesse ehk mitokondritesse. Karnitiini toimel suurenevad glükogeenivarud maksas ja lihastes, samuti kasutatakse energiavarusid märksa ökonoomsemalt. Karnitiin aitab stimuleerida ka rasvade ainevahetust ning tugevdab organismi immuunsüsteemi.

Aitab vähendada kehakaalu, lihastes väheneb rasvasisaldus. Seetõttu on karnitiin leidnud tänapäeval suure populaarsuse ka tervisespordis. Spordi vaatevinklist on karnitiinil oluline osa just organismi energiatootmises, samuti aitab suurendada treeningkoormust nii mõõdukal, suurel kui submaksimaalsel võimsusel. Karnitiin aitab oluliselt kaasa ka mürgiste ainevahetuse produktide eemaldamisele, kiirendades sellega koormusjärgset taastumist.

Kasutades täiendavalt karnitiini, kasutatakse märksa enam organismi aeroobseid energiasüsteeme, samaaegselt stimuleeritakse anaeroobset energiasüsteemi. Tulemuseks on organismi energiavarude – glükogeeni ja glükoosi – senisest ökonoomsem kasutamine kestvatel intensiivsetel koormustel. Tulemuseks on üldise ja erialase töövõime suurenemine, organismi parem kohanemine koormustega, parem vastupidavus, kiirem taastumine, väiksem väsimus, kuid ka lihasmassi suurenemine. Karnitiini kasutades on vereplasmas maksimum 3 tunni pärast, toime säilib umbes 9 tundi.

Vastupidavusaladel aitab karnitiin oluliselt kiirendada taastumist, kiirusjõu aladel tugevdada lihaseid. Soovitatakse kasutada 2 grammi 70 kg kehakaalu korral (2 teelusikatäit 20% lahust) 2 korda päevas hommikul ja päeval 30 min enne sööki. Kiirusjõu aladel soovitatakse kasutada 1,5 – 3 g 70 kg kaalu korral, tinktuuri kasutades – 7,5 ml ehk pool teelusikatäit 20% lahust 2 korda päevas 20 min enne hommikusööki ja lõunasööki. Kuuri kestvus 25 – 30 päeva. Karnitiin on vastunäidustatud maopõletiku ja maohaavandi korral.

Mildronat

Keemiliselt sarnasus karnitiiniga, kuid anaboolne toime on oluliselt tugevam. Parandab tõhusalt organismi ainevahetust. Suurendab organismi töövõimet, vähendab psüühilist ja kehalist ülekoormust, tugevdab südant ja immuunsust. Veres on mildronati kasutamisel maksimum umbes 1 – 2 tunni pärast. Spordis kasutatakse peale treeninguid ja võistlusi, kehalisel ülekoormusel, ületreeningul.

Seoses anaboolse mõjuga soovitatakse kasutada just intensiivsel treeningperioodil. Vaimse ja kehalise ülekoormuse korral soovitatakse 0,5 – 1,0 g 2 korda päevas enne treeningtundi. Ettevalmistusperioodil on kuuri kestvuseks 2 – 3 nädalat, võistluste perioodil 5 päeva.

Merevaikhape

Merevaikhappel on väga tugev toime nn raku jõujaamades ehk mitokondrites, seega energeetiline mõju. Ühelt poolt aitab merevaikhape tugevdada organismi energiavarusid, teiselt poolt aitab kaasa taastumise kiirendamisele. Merevaikhapet kasutatakse seepärast väga tugeval kehalisel koormusel, seda nii treeningutel kui võistlustel, kuid tal on ka taastumist kiirendav toime.

Regulaarseid kuure soovitavad sporditeadlased annuses 50 – 100 mg päevas, kusjuures vahepeal teha pausid. Üheks skeemiks oleks näiteks – 5 päeva võtta-2 päeva paus-7 päeva võtta-3 päeva paus. Annused peaksid olema suhteliselt individuaalsed, lähtudes subjektiivsetest tunnustest – tuju, väsimusaste, uni, ärkamine.

Antakse näiteks järgmised soovitused:

  • – täiskasvanud: 50 – 100 mg päevas, kuur 5 – 7 päeva,
  • – täiskasvanud: 50 mg päevas, kuur 3 – 4 nädalat,
  • – täiskasvanud: 1g päevas, ühekordselt,
  • – noored: 30 – 50 mg päevas, kuur 5 – 7 päeva,

Mumio

Terava maitsega, tumeda värviga tahke aine, mis soojenemisel muutub pehmeks. Sisaldab väga erinevaid aineid – 28 keemilist elementi, 30 makro- ja mikroelementi, 10 erinevat metallide soola, 6 aminohapet, erinevaid vitamiine. Paljude ainete sisalduse tõttu on väga universaalse toimega – aitab organismil kiiremini kohaneda, üldtugevdav toime, vähendab väsimust. Mumio parandab oluliselt mineraalainete ainevahetust, normaliseerib vere koostist, parandab enesetunnet ja söögiisu, vähendab valu, kiirendab luumurdude paranemist.

Kasutatakse paljude haiguste ravis, eriti suur efekt on saadud luumurdude ravis. Mumio on ka üldtugevdava toimega ja seepärast on olnud kaua kasutusel ka spordis kui töövõimet oluliselt suurendav ja taastumist kiirendav aine.. Ühekordne annus on enamasti 0,2 – 0,3 grammi, mis lahjendatakse vedelikus.

Hiinas väljatöötatud adaptogeenide kompleks – tippspordis väga levinud

90ndate aastate algul töötasid Hiina teadlased välja ravimtaimedest moodustatud adaptogeenide kompleks, mis oli laialt kasutamisel juba 1992. a. olümpiamängudel. Tänaseks kasutatakse vastavat ravimtaimede ja teiste ainete kompleksi juba ka teistes riikides.

Kompleks sisaldab üle 20 erineva ravimtaime ja veelgi enam mineraalaineid – tsink, vask, kroom, seleen, naatrium, kaalium, magneesium, raud jne – kõik keemilised elemendid, mis olulised nii tervisele kui kõrgele töövõimele. Kompleks on väga põhjalikult teaduslikult koostatud, ka erinevate ravimtaimede kogumine on ajastatud õigele ajale, vastamaks hiina meditsiini reeglitele.

Kompleks aitab säilitada tervist, ennetada vananemist, ravida paljusid haigusi. Hiinlased on teinud professor Li eestvedamisel arvukalt teaduslikke uuringuid ning avastanud spordis töövõime suurendamiseks ja elanikkonna tervise tugevdamiseks suurepärase vahendi.

Lõpetuseks

Sobiva ja spordis lubatud loodusliku aine või ravimaine kasutamiseks vajalikul ajal tuleb kindlasti konsulteerida oma arsti, treeneri ja vajadusel teadlastega. Kindlasti tuleks läbi teha nii meditsiiniline terviseuuring kui kehaliste võimete testid, et leida nõrgad kohad organismis. Enne kõikide farmakoloogiliste ainete ja mitmete toidulisandite kasutamist tuleb esmalt tutvuda dopinguainete nimekirjaga, mis muutub pidevalt.

ПОДАРОЧНАЯ КАРТА

Сделай радость своим близким и подари к знаменательному дню самую важную вещь - ЗДОРОВЬЕ

ЗАКАЗАТЬ