Rasvapõletus lokaalselt ?

Maailmas tõenäoliselt ei ole ühtegi inimest kes ei soovi muuta oma välimust. Vähemalt naisi selliseid ei eksisteeri. Paljude sooviks on kehakaalu langetada.

Kas on võimalik valida, kus kehaosast tahame rasva kaotada ?
Need, kes kunagi on kaalust alla võtnud, teavad, et see protsess ei ole kiire ega lihtne. Teatud kehaosadele suunatud kehakaalu langetamise idee on ka väga ahvatlev: mis juhtuks

siis, kui teeks harjutusi näiteks kätele, tuharatele või kõhule. Seda nimetatakse lokaalseks rasva põletamiseks. Lokaalse rasva põletamise idee on selles, et sooritades probleemses

piirkonnas lihastele harjutusi, saaks ainult sellest kohast rasva kaotada.

Lokaalse kaalu langetamise teooria.

Fitness väljaannetes võib tihti näha ahvatlevaid pealkirju:
“Kas soovite kõhult rasva kaotada? Tee just seda lihtsat harjutust iga päev” või „Parimad harjutused jalgade/tuhara salenemiseks “jne.

Väga tihti soovitatakse neile, kes soovivad jalgadest ümbermõõte vähendada – teha kükke.

Kes on mures, kuidas oma käsi väiksemaks saada – teha harjutusei biitsepsile ja triitsepsile ja kui kõht suur, siis kõhulihastele.

Kuidas kaalu langemise protsess toimub teaduslike uuringute läbi ?

Füüsiliste harjutuste teostades teatud tingimustes rasva kasutatakse energiaks, kuid mitte tingimata kohtadest, mille lähedal lihased töötavad.

Alustame kõhust. Uuringus jagati 24 meest ja naist vanuses 18-40 aastat kahte rühma,

millest ühed tegid 5 korda nädalas ja 7 korda päevas korda kõhulihastele mitmesuguseid harjutusi 6 nädala jooksul.

Teine grupp ei treeninud kõhulihaseid üldse.

Kõik osalejad sõid sama palju kaloreid kogu päeva jooksul.

Tulemus: kõhulihaste puhul ei toimunud ühtki olulist muutust kõhu suuruses, ega kogukeha rasva protsentides ega naha paksuses kõhupiirkonnas.


Teises katses jagunesid 40 rasvunud naist kahte rühma: ühed piirasid kalorid, teised piirasid kalorid ja tegid kõhulihastele harjutusi 12-nädala jooksul.

Tulemus: kõik naised võtsid kaalust alla, kõikidel nahavoldi paksus ja kõhu suurus vähenes, kuid ei olnud erinevusi nende vahel,

kes tegid kõhulihaste harjutusi ja kes mitte.Sarnased tulemused saadi katsetes, kus testiti keha ülakeha harjutuste efektiivsust käte salendamises.

12 nädala jooksul 104 osalejat treenisid oma ühte kätt biitsepsi ja triitsepsi harjutustega.

Tulemus: ei olnud erinevust treenitava käe rasva kaotuses. Konkreetse käe kõrgem treenitavus ei mõjuta tema rasva põletust.

Lokaalse rasva põletuse hüpotees ei toimi.

Kui lokaalne rasvapõletus ei tööta. Kuidas siis saab kaotada rasva näiteks jalgadel või kätel ?

Regulaarselt teatud lihasrühmi treenides saab neid teha tugevamaks ja õige metoodikaga kasvatada ka suuremaks.

Kuid hoolimata sellest, kui hästi on teie lihased treenitud, ei näe sa neid ennem, kui rasv on kõhu pealt suures osas kadunud.

Seega, ainuke lahendus on olla ööpäevase kaloraaziga defitsiidis. Iseenesest ei ole vahet, kas piiratata toidust saadud toidukalorsust või lisada selle võrra treeningmahtu.

Tervislikuks ööpäevaseks kaloridefitsiidiks loetakse – 500 kalorit. 60-80 kilone inimene peaks selliselt kaotama 2 kilo rasva kuus, kuid see on üsna individuaalne, mis tingitud

vanusest, lihasmassist, ainevahetuse kiirusest jne. See aga on nüüd igaühe valik kumba versiooni eelistada, kuid mõistlik on leida kuldne kesktee: piirata toidust/joogist saadud

kaloreid ning regulaarselt tegelede spordiga. Millist spordiala eelistada, sellel suurt vahet ei ole kui eesmärgiks on rasva kaotus kehalt. Kui soov on lihasmassi säilitada tuleks eelistada jõusaali treeningut.

Lokaalne “rasvapõletus” ei toimi.
— FITNESSKOOL

Keharasva kaotamiseks on kõige effektiivsem viis piirata kaloreid.
— FITNESSKOOL

Mida rohkem on lihasmassi seda rohkem võib kaloreid tarbida kartmata nii kergesti rasvuda.
— FITNESSKOOL

Kirjuta oma kommentaar